پروفایل من
محمد علی جواهری شیرازی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
مبانی و ادله اثبات معاد نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٥

بحث ما درباره مساله معاد است –مساله معاد از نظر اهمیت بعد از مساله توحید مهمترین مساله دینی و اسلامی است. پیغمبران (و بالخصوص آنچه از قرآن درباره پیغمبر ما استفاده می شود) آمده اند برای اینکه مردم را به این دو حقیقت مومن و معتقد کنند: یکی به خدا (مبادأ) و دیگر به قیامت و فعلا -به اصطلاح معمول ما-معاد.

 


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

پیشگیری از آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

با علم با اینکه رعایت اصول حفاظت از منابع طبیعی و احترام به طبیعت و محیط زیست ریشه در فرهنگ غنی ایران دارد اما آموزش مستمر و هدفمند بهره‌برداران  و سایر قشرهای مختلف جامعه به منظور ترویج و اشاعه فرهنگ منابع طبیعی و اخلاق زیست محیطی، آینده‌ای توأم با سلامت و سرسبزی رقم خواهد زد. آموزش اصول حفاظت از منابع طبیعی از طریق اطلاع رسانی در سطح جامعه و ارتقاء دانش و آگاهیها میسر است و هدف نهائی آن ایجاد نظام فکری و تغییر نگرش است که افراد جامعه بر اساس آن به نحوی عمل نمایند که حق اجزای منابع طبیعی همچون جنگل، مرتع، آب ، خاک و ... که به عنوان انفال ودیعه شده مورد تکریم و پاس داشت قرار گیرد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

بیابان زایی چیست و چگونه اتفاق می افتد نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

اجازه می خواهم از تشریح عوامل بیابان زایی نظیر بوته کنی، چرای مفرط و خارج از فصل دام در مراتع ، تبدیل مراتع به دیمزار، برداشت بی رویه آب از سفره های آب زیرزمینی، معدن کاوی و بهره برداری از معادن، جاده سازی و توسعة شهرها و روستاها و امثال آن که سالیان سال گفتیم و نوشتیم خودداری کنم و به یکی دو مورد از موارد حاد آن بپردازم و سپس راههای مهار و کنترل آن را از نگاهی دیگر (اگر نگویم جدیدتر) بیان کنم.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

بررسی و ارزیابی اجرای طرح های بیابان زدایی در غرب کرخه¬ی اهواز و تا نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

چکیده

فرسایش بادی و بیابان زایی یکی از پدیده های مخربی است که بیشتر در مناطق خشک و نیمه خشک رخ می دهد. پژوهش حاضر به بررسی تاثیر عملیات بیابان زدایی  بر توسعه اقتصادی و اجتماعی روستاهای منطقه غرب کرخه که جزء مناطق خشک و نیمه خشک به شمار می آید، می پردازد. این منطقه در غرب استان خوزستان و 50 کیلومتری شهرستان اهواز واقع شده است. نتایج این تحقیق که با استفاده از اطلاعات پرسشنامه­ای و با دو روش مشاهده مستقیم و میدانی به دست آمده اند بیانگر این مطلب هستند که انجام عملیات بیابان زدایی و تثبیت شن زارها در منطقه غرب کرخه منجر به بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی در این منطقه شده و انجام این طرح مقرون به صرفه است.

 کلمات کلیدی: بیابان زدایی، توسعه اجتماعی و اقتصادی‌، مناطق خشک و نیمه خشک، منطقه غرب کرخه.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

مدیریت پایدار علفهای هرز نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

تعریف علف هرز : یک گیاهی که در یک زمان، محل، تاریخ و جغرافیا به علائق بشر صدمه می زند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

گیاهان مرتعی و راهنمای کشت آنها نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

معرفی برخی از گیاهان مرتعی و راهنمای کشت آنها


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

آلودگی صوتی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

آلودگی صوتی

            یکی از عواملی که در حال حاضر کیفیت زیست بشری را دچار مخاطره نموده است، آلودگی صوتی می‌باشد. منظور از صوت در اینجا در واقع صداهای ناخواسته‌ای است که از حد طاقت انسان خارج است


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

مجموعه قوانین و مقررات اصلاحات ارضی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

تعریف اصلاحات ارضی:


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها (با اصلاحات بعدی) نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

ماده 1 - به منظور حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها و تداوم و بهره وری آن ها از تاریخ تصویب این قانون تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها در خارج از محدوده قانونی شهرها و شهرک ها جز در موارد ضروری ممنوع می باشد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

سموم شیمیایی و آلودگی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

چه کسی یا چه سازمانی مسؤل کنترل مصرف بی رویه از سموم شیمیائی و جوابگوی مخاطرات آن است ؟


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

گیاهان دارویی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

نعناع


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

باران اسیدی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

جنگلها و دریاچه‌ها، قربانیان باران اسیدی


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

باران اسیدی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

اثر بر روی درختان و گیاهان :


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

اثرات باران های اسیدی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

اثر بر روی خاک:


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

باران های اسیدی نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

غالبا آب باران ، به علت انحلال جزئی CO2 هوا در آن، اندکی اسیدی است اما مفهوم باران اسیدی به نوع خاصی از باران اتلاق میشود که به علت انحلال الودگی های موجود د رجو، از جمله اکسیدهای گوگرد و ازت، در آن اسیدیته بالاتری دارد و می تواند بر گیاهان، حیوانات و در مجموع بر اکوسیستم ، اثرات نامطلوبی داشته باشد. از این رو آن را یکی از اشکال ثانویه آلودگی جو بهحساب می آورند که غالبا بر اثر یکسری واکنش های شیمیایی بین آلاینده های موجود درجو و رطوبت هوا شکل می گیرد. در واقع باران اسیدی، فرایندی استکه به پاکیزگی جو کمک می کندولی موجب آلودگی زمین نمیشود. الاینده های اولیه ای که در تشکیل باران اسیدی نقش دارند ممکن است منشاء طبیعی داشته باشند و یا بر اثر مصرف سوخت های فسیلی وارد جو شده باشند. منشاء آلاینده های طبیعی مورد باران اسیدی غالبا گازهای متصاعد شده ازاتش فشان ها و یا اتش سوزی جنگل ها است که همواره وجود داشته و طبیعت به نوعی تعادل بین انها دست یافته اند. اما انچه باعث بحرانی شدن مسئله باران های اسیدی در سطح جهانی شده است وجود الاینده هایی است که بر اثر فعالیت های بشر ومصرف انواع سوخت های فسیلی به سرعت وارد جو میشود، باران های اسیدی از انجا که یک نوع مظهر آلودگی جوی در شکل مایع هستند، به دلیل قدرت حلالیت نسبتا بالای آب، غالبا می توانند اثرات بسیار مخربی بر محیط داشته باشند. باران اسیدی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بسیاری از فرایندهای حیاتی گیاه را تحت تاثیر قرار میدهد و در بسیاری از نقاط جهان خسارات جبران ناپذیری بر محیط زیست وارد کرده است. تاکنون قوانین زیادی برای کنترل الودگی های جوی به تصویب رسیده اما همچنان باران اسیدی به عنوان یک معضل زیست محیطی در برخی از نقاط جهان وجود دارد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

اراضی موات نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/٧/۱٢

اراضی موات در لغت به معنی زمین‌‌‌های مرده و بی جان، و خشک و بایر و زمین‌‌‌های ویرانی که مالک نداشته باشد، گفته می‌‌شود.[1] در اصطلاح حقوقی بر طبق ماده 27 قانون مدنی: «... اراضی موات، یعنی زمین‌‌‌هایی که معطل افتاده و آبادی و کشت و زرع در آنها نباشد.» البته به موجب ماده 3 قانون زمین شهری مصوب 22/6 / 1366: «اراضی موات شهری زمین‌‌‌هایی است که سابقه عمران و احیاء نداشته باشد.» همچنینی به موجب ماده 4 قانون زمین شهری مصوب 22/6 / 1366: اراضی بایر شهری زمین‌‌‌هایی است که سابقه عمران و احیاء داشته و به تدریج به حالت موات برگشته اعم از آنکه صاحب مشخصی داشته و یا نداشته باشد. بنابراین زمین برای این که مباح و موات باشد، باید دارای دو شرط باشد:

 شرط اول: مالک خاص نداشته باشد: پس اگر زمینی که ملک اشخاص است، به سبب اهمال مالکان آباد نباشد، در اصطلاح زمین موات و مباحه نامیده نمی‌‌شود. چنین زمینی را بایر می‌‌نامند و احیاء آن از موجبات تملک نیست.[2]

 شرط دوم: آبادی و کشت و زرع در آن نباشد: آبادی زمین، به تناسب انتفاعی که از آن برده می‌‌شود، متفاوت است، ولی در عرف زمینی را که در آن درختکاری و زراعت و ساختمان باشد آباد می‌‌گویند. زمین آباد معمولاً دارای مالک خاص است، مگر این که در اثر اعراض مالک یا جهات دیگر مجهول المالک باشد.[3]


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
elettaria cardamomum (۱) آئین نامه اجرائی ماده 50 قانون آب و نحوه ملی شدن آ (۱) آتش‌سوزی (۱) آلودگی صوتی (۱) آلودگی هوا (۱) آیین دادرسی (۱) اثر بر روی درختان و گیاهان : (۱) اثرات باران های اسیدی (۱) اختلال سازمانی (۱) اراضی (۱) اراضی کشاورزی (۱) اطلاعات خواص دارویی (۱) اهواز (۱) بابونه chamomile (۱) باغها (۱) برآورد قیمت (۱) براورد خسارت (۱) بند (ج)ماده 155 (۱) بهداشت فردی و عمومی (۱) بیابان زایی (۱) بیابانزایی (۱) تراکتور (۱) جفظ کاربری (۱) دستور العمل اجرایی ماده 3 قانون حفاظت و بهره بردا (۱) راهنمای کشت (۱) عملکرد (۱) عناب (۱) قانون (۱) قانون آب (۱) قانون توزیع عادلانه آب (۱) قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع (۱) قانون مدنی (۱) قلمه زنی (۱) قوانین و آئین نامه ها (۱) قوانین و مقررات اصلاحات ارضی (۱) قیمت گذاری اراضی (۱) گزنه (۱) گیاهان دارویی (۱) گیاهان مرتعی (۱) مالچ (۱) مدیریت پایدار علفهای هرز (۱) معاد (۱) منابع طبیعی (۱) موات (۱) نقشه برداری (۱) هل (۱) کاربری اراضی (۱) کارشناسان رسمی دادگستری (۱) کارشناسی (۱) یونجه (۱)
دوستان من