پروفایل من
محمد علی جواهری شیرازی
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
خواص بابونه Chamomile نویسنده: محمد علی جواهری شیرازی - ۱۳٩۱/۸/٢۱

نام علمی این گیاه Chamaemelum nobile است.

بابونه گیاهی است دائمی و کوچک، به ارتفاع تقریبا 30 سانتیمتر، دارای بویی معطر که در چمن زارها و زمین های شنی می روید. ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگ های آن کوچک متناوب و دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک است. گل های آن مجتمع در یک طبق که به طور منفرد در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر می شود. در هر طبق، گل های سفید در اطراف و گل های زرد در قسمت وسط قرار دارند.


خواص درمانی بابونه :

بابونه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و از تقویت کننده های تلخ به حساب می آید.

1. یکی از مهم ترین خواص بابونه، درمان زخم و ورم معده است که به آسانی این مرض را درمان می کند. افرادی که سال های سال با این بیماری دست به گریبان هستند و از قرص های مختلف گران قیمت نظیر Lozac و Zantac و ... استفاده می کنند، می توانند با استفاده از بابونه، پول داروی خود را پس انداز کنند و سلامتی خود را نیز بازیابند.

برای درمان زخم معده یک لیوان دم کرده غلیظ بابونه درست کنید (4 قاشق چای خوری بابونه خشک را در یک لیوان آب جوش و یا چهار تا چای کیسه ای بابونه در یک قاشق لیوان آب جوش ) و صبح ناشتا آن را بنوشید. سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از چهار دقیقه بخوابید. البته بعد از یک ربع ساعت می توانید صبحانه خود را میل کنید . این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده به کلی شفا پیدا کند.

2. بابونه اعصاب را تقویت می کند.

3. بابونه تقویت کننده مغز است.

4. بابونه ادرارآور است.

5. این گیاه ترشح شیر را در مادران شیرده افزایش می دهد.

6. درمان کننده سردرد و میگرن است.

7. استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع می کند.

8. اگر کسی قطره قطره ادرار می کند، به او دم کرده بابونه دهید تا درمان شود.

9. برای درمان چشم درد، بابونه را در سرکه ریخته و بُخور دهید.

10. برای تسکین دردهای عضلانی دم کرده بابونه بنوشید.

11. جویدن بابونه برای التیام زخم های دهان مفید است.

12. بابونه تب بُر و تسکین دهنده درد است.

13. بابونه تقویت کننده معده است.

14. برای تسکین درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها، به آن ها دم کرده بابونه بدهید.

15. برای رفع بی خوابی و داشتن یک خواب آرام و راحت، کافی است 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب، یک فنجان دم کرده بابونه بنوشید.

16. بابونه درمان کننده بی اشتهایی است.

17. بابونه برای رفع ورم روده موثر است.

18. دم کرده بابونه درمان کننده کم خونی است.

19. از بابونه برای رفع کرم معده و روده استفاده کنید.

20. بابونه برای رفع زردی مفید است.

21. حمام بابونه اثر نیرو دهنده دارد. برای این منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ریخته،  مدت یک ربع در آن دراز بکشید.

22. برای تسکین درد، چند قطره اسانس بابونه را با یک قاشق روغن بادام مخلوط کـرده و روی محل های دردناک بمالید تا درد را تخفیف می دهد.

23. اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی های پوستی نظیر اگزما ، کهیر و خارش مفید است.

24. برای رفع گوش درد و سنگینی گوش، یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید.

25. اسانس بابونه چون اثر تهوع آور دارد، در مسمومیت های غذایی مصرف می شود.

26. روغن بابونه را برای از بین بردن کمردرد، درد مفاصل و نقرس روی محل درد بمالید.

27. با دم کرده بابونه اگر موهای بلوند را بشویید آن ها را روشن تر و شفاف تر می کند.

28. خانم هایی که یائسه شده اند، بهتر است همه روزه دم کرده بابونه بنوشند، زیرا اختلالات یائسگی را برطرف می کند.

29.  بابونه ضد آلرژی است.

طرز تهیه فرآورده های بابونه:

دم کرده بابونه :

برای درست کردن دم کرده بابونه، یک قاشق چای خوری گیاه بابونه خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید تا دم بکشد.

اسانس بابونه :

حدود 8/0 تا 1 درصد، اسانس در این گیاه وجود دارد که به وسیله تقطیـر با بخـار آب به دسـت می آید. رنگ این اسانس آبی روشن است، ولی در اثر کهنه شدن به رنگ زرد مایل به قهوه ای در می آید. بوی این اسانس، بسیار قوی و طعم آن معطر و سوزانده است. اسانس بابونه در عطر سازی و برای معطر کردن غذاها به کار می رود.

 

 

روغن بابونه با روغن زیتون :

گل خشک بابونه را  برابر وزنش با روغن زیتون مخلوط کرده و روی آتش ملایم بگذارید تا دم بکشد (نباید بجوشد) و گه گاه آن را هم بزنید. سپس آن را از روی آتش بردارید و بگذارید تا مدت 24 ساعت بماند.

سپس آن را از صافی با فشار رد کرده و در شیشه ای دربسته نگهداری کنید. برای نفخ شکم و قولنج آن را روی شکم بمالید.

روغن بابونه با روغن کنجد :

مقداری از گل خشک بابونه را با چهار برابر وزن آن با روغن کنجد مخلوط کرده و سپس به اندازه دو برابر گل بابونه، آب به آن اضافه کنید.

آن را روی حرارت بگذارید تا بجوشد و آب آن به کلی تبخیر شود و فقط روغن باقی بماند.

البته باید دقت کنید که روغن نسوزد.

 

موارد مصرف بابونه:

بابونه یکی از پر ارزش ترین گیاهان دارویی بوده و مصرف آن در جهان از سابقه طولانی برخوردار است . ولی با این وجود، تاریخ استفاده از این گیاه با همه قدمتی که برای آن قائلند به علت مشابهت با چند جنس گیاهی دیگر و سایر گونه های ماتریکاریا به طور دقیق معلوم نیست.در گذشته صرفًا از گل های بابونه به صورت سنتی استفاده می شود ولی در حال حاضر از اسانس این گیاه در صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی و غذ ائی به طور وسیعی استفاده می شو د . در کشورمان نیز مصارف داروهای تهیه شده از بابونه در حال افزایش بوده و داروهای متعددی در داروخانه های کشور به فروش می رسند که از مواد مؤثره بابونه در تهیه آنها استفاده شده است.

خواص دارویی و درمانی:

بابونه عامل مؤثری در تحریک گلبول های سفید خون و افزایش آنها است و باعث تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری ها می شو د . بابونه به دلیل وجود اسپیرواتر دارای خاصیت ضد اسپاسم قوی و به دلیل وجود کامازولن دارای خاصیت ضد آلرژیک است . اثر ضد التهاب بابونه به دلیل وجود کامازولن و آلفابیسابولول موجود در اسانس آن است.

ده ها پژوهش علمی، کاربرد بابونه را برای کمک به هضم غذا تأیید می کند . در یک بررسی مشخص شد که بابونه از نظر آرام کردن مجاری هاضمه حتی از داروی معروف پاپادرین مشتق از تریاک نیز مؤثر تر است.

در چین و ژاپن، گل های خشک آن را با چای دم کرده و به عنوان باد شکن مصرف می کنند . در آلمان گل بابونه به عنوان یک چای دارویی استاندارد ( به صورت دم کرده ) برای مصرف خوراکی و شکل شوینده غرغره، کرم یا پماد، بخور و افزودنی در حمام و سونا پذیرفته شده است . این دارو در فارماکوپه آلمان وجود داشته و دم کده های آبی، عصاره خشک هیدروالکلی، عصاره های روان، تنتورها و اسانس های تهیه شده از این گیاه، همگی به صورت فرآورده های تک مصرف شده و همچنین به عنوان یکی از اجزای بیش از ٩٠ داروی مجاز ترکیبی نیز به کار می روند . در طب آلمان، فرآورده های بابونه انتخاب اول جهت درمان حساسیت های پوستی کودکان می باشند . با وجود استفاده عمومی از چای بابونه به عنوان آرام بخش خفیف و خواب آور، در کشور آلمان به علت عدم وجود تحقیقات چاپ شده، مصرف گیاه به این منظور پذیرفته نشده است .

هر چند یک مطالعه نشان داده که آپی ژنین ( یک جزء محلول در آب ) به سایت های گیرنده بنزودیازپینی باند شده و بنابراین یک مکانیسم مولکولی جهت امکان فعالیت ضعیف آرام بخش سیستم عصبی مرکزی در بابونه را فراهم می سازد.

یکی از فرآورده های استاندارد گل بابونه به نام تجاری کامیلوزان تولید می شود و کاربرد فراوانی دارد . در آلمان ١٨ فرآورده دارویی حاوی این عصاره تهیه می شود که هم مصرف خوراکی و هم مصرف موضعی دارند.

سایر موارد مصرف ( خواص بهداشتی و آرایشی ) :

فلاونوئیدهای گل بابونه، اثر مرطوب و لطیف کنندگی دارند و از این رو مواد مذکور در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده فراوانی می شود . تولید حوله های مرطوب بهداشتی برای مداوای تورم اطراف چشم، کرم محافظ پوست بدن به عنوان پیشگیری کننده از آسیب رسیدن به پوست های خشک و حساس و همچنین پوست هایی که به آسانی ترک می خورند، انواع عصاره های گیاهی، شامپو برای تقویت سر، تولید انواع کف وان، صابون و لوسیون های با ماده مؤثره به عنوان لطیف کننده پوست بدن مصرف وسیعی دارد . عصاره بابونه به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده ماسک ها و همچنین مایع شستشوی قبل و بعد ماسک کاربرد دارد.

گفته می شود شامپو و عصاره های بابونه رنگ مو را روشـن تر می کنـد، مو نـرم تر و پرپشت تر می شود.

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
elettaria cardamomum (۱) آئین نامه اجرائی ماده 50 قانون آب و نحوه ملی شدن آ (۱) آتش‌سوزی (۱) آلودگی صوتی (۱) آلودگی هوا (۱) آیین دادرسی (۱) اثر بر روی درختان و گیاهان : (۱) اثرات باران های اسیدی (۱) اختلال سازمانی (۱) اراضی (۱) اراضی کشاورزی (۱) اطلاعات خواص دارویی (۱) اهواز (۱) بابونه chamomile (۱) باغها (۱) برآورد قیمت (۱) براورد خسارت (۱) بند (ج)ماده 155 (۱) بهداشت فردی و عمومی (۱) بیابان زایی (۱) بیابانزایی (۱) تراکتور (۱) جفظ کاربری (۱) دستور العمل اجرایی ماده 3 قانون حفاظت و بهره بردا (۱) راهنمای کشت (۱) عملکرد (۱) عناب (۱) قانون (۱) قانون آب (۱) قانون توزیع عادلانه آب (۱) قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع (۱) قانون مدنی (۱) قلمه زنی (۱) قوانین و آئین نامه ها (۱) قوانین و مقررات اصلاحات ارضی (۱) قیمت گذاری اراضی (۱) گزنه (۱) گیاهان دارویی (۱) گیاهان مرتعی (۱) مالچ (۱) مدیریت پایدار علفهای هرز (۱) معاد (۱) منابع طبیعی (۱) موات (۱) نقشه برداری (۱) هل (۱) کاربری اراضی (۱) کارشناسان رسمی دادگستری (۱) کارشناسی (۱) یونجه (۱)
دوستان من